
Ám lássuk, ki is volt Fehér Ignác.
Gyergyócsomafalván született, a Gyergyói-medence egyik legszebb vidékén, Fehér Miklós és Szilágyi Karolina gyermekeként, 1876. július 25-én.
A székelyek azon szűk rétegéhez tartozott a Fehér család, akik évszázadokra visszamenően lovas katonai feladatokat láttak el a határ védelmében. Felmenőik lófő székelyként jelentős gazdasági hatalommal rendelkeztek, gazdasági kiváltságukat az első világháború kitöréséig megőrizték.
Fehér Ignác elemi iskolai és gimnáziumi tanulmányai befejezése után a Római Katolikus Tanítóképzőbe iratkozott be Csíksomlyóra. A tanítóképzőben széleskörű tudásra tett szert. Hit-és erkölcstant, neveléstant, oktatási módszertant, magyar nyelvet és irodalmat, német nyelvet, alkotmánytant, történelmet, földrajzot, gazdaságtant, számtant-és mértant, rajzot, szépírást, éneket, hangszeres zenét tanult valamint tanítási gyakorlatokat végzett. Tanítói oklevelet 1895-ben kapott, jól megfelelvén a kiszabott követelményeknek.
1896 november 1-től meghívás alapján került az algyői községi iskolához.
Az iskola államosítása után, 1900 január 1-től állami tanító lett.
A község szegény volt, két tantermes iskolájában több mint 120 gyermek tanult, ezért a tanító nagy energiát fordított arra, hogy megnyerje a község és a tanfelügyelőség támogatását arra, hogy egy új iskola épülhessen a belterületen. Az iskola felépüléséig eltelt három év a legnagyobb terheket rótta rá.
Közben folyamatosan továbbképezte magát, kosárfonást, szőlő-és borászati ismereteket, méhészkedést tanult és ismereteit sikerrel adta tovább a község lakóinak. Például a kosárfonást olyan szintre emelte, mellyel egyre versenyképesebb árukat tudtak előállítani az ezzel foglalkozók.
Algyőn 1900-ban megalakult a Hitelszövetkezet, melynek könyvelője Fehér Ignác lett, 1914-ig végezte ezt a felelősségteljes munkát. Leszerelése után a maga által alapított Hangyaszövetkezet elnöke lett. 1899-ben házasságot kötött Gerzsány Emma tanítónővel, tíz gyermekükből nyolc felnőtt.
Fehér Ignác nagy teherbírású tanító, és még nagyobb tudású polihisztor volt. Fáradhatatlanul dolgozott az iskolában, a Hitelszövetkezetben, nyáron pedig a Pallavicini-birtokon, a cséplőgépeknél.
Algyői munkássága példaértékű és sokrétű. Tanítói képességének., tudásának minden cseppjét az iskolai munka 24 éve alatt kamatoztatta.
Nem kis erőfeszítéseket tett azért hogy a község életében olyan tevékenységet fejtsen ki, amellyel a felnőtt lakosság boldogulását is szolgálta.
A 2011 őszén átadott, Fehér Ignácról elnevezett iskola méltó emléket állít a fáradhatatlan, minden időben példamutatóan helytálló tanítónak, ki példaként áll a jelen és a jövő tanítói, tanárai és a község polgárai előtt.
Forrás: Baghyné Makra Ilona: Fehér Ignác, Algyő első iskolaigazgatója